Z8F0231PH020EG
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
Z8F0231PH020EG
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 17
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 256 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : -
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 2KB (2K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : Encore!®
Data Converters : -
Mfr : Zilog
Core Processor : eZ8
Speed : 20MHz
Base Product Number : Z8F0231
Description : IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Contact Now
eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH